Coaching ciała

Coaching ciała

Dzięki neuronauce wiemy dziś, że emocja to wielka reakcja elektrochemiczna, która zachodzi w ciele i powoduje w nim zmiany. Jeżeli podczas jakiegoś konfliktu wytwarzamy emocje, ale nie artykułujemy ich, ponieważ jesteśmy wychowanymi, cywilizowanymi ludźmi i nie rzucamy się na innych z pięściami – to oznacza, że pozostaje w nas niewykorzystana energia. Emocje związane z pobudzeniem, z napięciem, ze stresem – w naturalny sposób uwalniają substancje chemiczne, głównie adrenalinę i kortyzol, po to, żebyśmy mieli siłę walczyć o przetrwanie. Tak dzieje się od pięciu milionów lat, a dopiero od siedmiu tysięcy lat – bo mniej więcej tyle trwa nasza cywilizacja – nie wypada nam bić się z osobą, z którą się nie zgadzamy. Ale ciało nadal produkuje kortyzol, który – niespożytkowany w należyty sposób – przyczynia się do chorób serca, powstawania nowotworów, wrzodów czy chorób wieńcowych.

Każdego dnia w naszym organizmie powstaje ognisko choroby, które układ immunologiczny niszczy. Jeśli tylko nie jest zajęty stresowaniem się… Jeśli napięcie jest długotrwałe, to organizm zaczyna słabnąć gdyż nie ma chwili na regenerację.

„Pozostajemy ślepi na rzeczywistość ciała i uczuć. A to przecież CIAŁO rozpływa się z miłości, sztywnieje ze strachu, trzęsie się ze złości, dąży do ciepła i kontaktu.”  – Aleksander Lowen

Coaching Ciała w praktyce to ćwiczenia, które w prosty sposób łączą wyrażanie emocji i oczyszczenie ciała z napięć. Łączymy oddech, ruch, głos, ekspresję ciała i werbalizację. Jest to praktyka psychosomatyczna, czyli zawierająca w sobie zarówno komponent uwolnienia ciała ze sztywności, bólu i dyskomfortu (podobnie jak joga, pływanie, masaż) jak i element terapeutyczny. Celem jest uświadomienie sobie wszystkich towarzyszących nam w życiu emocji i możliwości ich wyrażania w bezpieczny sposób. Celem jest również odzyskanie naturalnej energii życiowej oraz dbanie o zdrowie, czyli zapobieganie chorobom ciała o podłożu emocjonalnym.

Na sesji zastosujemy ćwiczenia, które możesz wykorzystywać co codziennej higieny emocjonalnej:

– ugruntowanie (rozwijanie poczucia bezpieczeństwa i kontaktu z rzeczywistością);
– rozluźnianie napięć ze stóp, nóg, miednicy, pleców, klatki piersiowej, barków, karku, głowy;

Coaching ciała to doskonała metoda uzupełniająca psychoterapię, która to zawierając elementy pracy z ciałem jest dużo bardziej efektywniejsza. Wielu pacjentów twierdzi, że dzięki pracy z ciałem ich procesy dużo szybciej się integrują i dają znaczące i mocno odczuwalne zmiany w życiu codziennym. Wynika to między innymi z tego, że nie musimy też odtwarzać całej traumatycznej historii, gdyż ciało poprowadzi nas bezpośrednio do tych emocji, które są realnym problemem.

Coaching Ciała otwiera nas na radość życia.

Zapraszam na sesje.

Coaching ciała

 

Ciało sztywne – ciało nieszczęśliwe.

Sztywna szyja, skurcz gardła, zaciśnięte szczęki, sztywne plecy, cofnięta i usztywniona miednica. Twarda klatka piersiowa i brzuch.

Sztywnienie jest reakcją organizmu na pokonanie frustracji i przetrwanie niekorzystnej sytuacji życiowej. Ciało mówi: „Wytrzymam. Nie puszczę i nie dopuszczę (uczuć)”. Gdy stan ten powtarza się zbyt często tworzy się tzw. „zbroja”, która powoduje, że sztywnienie staje się reakcją nawykową i powoduje zmiany w psychice. Następuje utrata elastyczności ciała i myślenia a tym samym obniżona możliwość zmiany swojego położenia i niekorzystnego nawykowego reagowania. Mechanizm ten mimo, iż przestał pełnić swoją rolę stał się nawykową reakcją i teraz zamiast pomagać szkodzi. Utrudnia nam wyjście z niekorzystnej sytuacji, zabiera energię i radość życia. Jesteśmy nastawieni na wykonywanie zadań i osiąganie sukcesu a nie na przyjemność płynącą z każdego etapu pracy i radość z realizacji celu.

Z czasem, chroniczna sztywność powoduje ogólne obniżenie żywotności ciała i spadek tworzenia i odbierania impulsów, w ciele rozpoczyna się proces umierania.

Wiele metod pracy z ciałem, takich jak joga, pilates, taniec może przynieść wspaniałe efekty. Jednak jeżeli sztywność przejawia się również na poziomie psychicznym, to nasze działanie w obrębie praktyki, również będzie nastawione na efekt i pozę, np. sukces w pozycji (asanie) czy idealny ruch w tańcu. I to będzie znów utrwalenie stanu sztywności a nie prawdziwa miękkość, elastyczność i rozluźnienie. Jeśli się rozejrzycie znajdziecie wielu rażąco sztywnych joginów i tancerzy.

Co tracimy będąc sztywnymi?

dzieci

„Sztywność utrudnia wsłuchanie w potrzeby własnego serca odnośnie odpoczynku i radosnej kreatywności”. Specjaliści twierdzą, że za każdą zbroją kryje się złamane serce. Uczucie zranienia pozostaje nieświadome, powodując, że osoba sztywna wykorzystuje dumę i determinację do obrony przed ponownym skrzywdzeniem. Odczuwa miłość ale w strachu przed zranieniem nie wyraża jej, zabierając sobie możliwość spełnienia. To tak jakby cały czas odczuwała smutek ale nie była w stanie płakać.

Sztywność zabiera nam przeżycie uczuć, wyrażenie emocji, spontaniczność ruchu i ekspresji, przyzwolenie na pasję a tym samym żywotność ciała. Tą iskrę, blask ciała o którym tak marzymy…

Zamień sztywność na żywotność.

W dzisiejszych czasach reagowanie emocjonalne uważa się za  nieprofesjonalne, jednak stłumienie ich w sobie i skumulowanie wyniszcza nas od środka.
Emocje składają się z doznania i z ekspresji. Można powstrzymać ekspresję i na co dzień zwykle to robimy, bo jesteśmy profesjonalistami w pracy lub też chcemy uchodzić za dobrze wychowanych. Ale samego doznania nie można powstrzymać.

 

 

 

 

Korzyści z Coachingu ciała

Sprawdź jakie korzyści możesz zyskać po odbyciu kilku sesji w naszym gabinecie.

Korzyści

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Proin nibh augue, suscipit a, scelerisque sed, lacinia in, mi. 

 

Korzyści

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Proin nibh augue, suscipit a, scelerisque sed, lacinia in, mi. 

 

Korzyści

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Proin nibh augue, suscipit a, scelerisque sed, lacinia in, mi. 

 

Korzyści

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Proin nibh augue, suscipit a, scelerisque sed, lacinia in, mi.